#5 podcast: Jak vybírat systém do společnosti

Svět otevřeného IT
Svět otevřeného IT
#5 podcast: Jak vybírat systém do společnosti
Loading
/

Dnešní podcast je na téma, jak vybírat systém do společnosti. Otázky jsou nejen na menší společnosti do 10 mil. obratu, ale i na větší.

 

 

0:42 Kdybys byl začínající firma, jaký systém bys si vybral, abys jej ve chvíli růstu nemusel měnit?

3:50 Existuje systém pro menší firmy, který by obsáhl vše, co jsi říkal? Od projektového řízení, přes CRM, ERP apod.?

9:43 Shrnutí, jak mám já jako menší společnost vybírat firemní systém?

11:54 Je dobré si najmout nějakého specialistu?

13:07  Jaký systém bys si do společnosti vybral Ty a proč?

16:26 Jsi propagátorem Open Source. Je OS vhodný pro firmu o 100 mil. obratu či více?

19:27 – Myslíš si, že je lepší mít ve firmě Open Source než closed source? Zde jsou uvedené příklady velkých firem a jak přemýšlejí.

21:22 –  Ve Footshop.cz  jsi tam  nasazoval Redmine, jestli si dobře pamatuji. Můžeš napsat něco o jejich strategii. Jedná se v tuto chvíli asi o největší eshop.

 

Jak vybírat systém do společnosti

Kdybys byl začínající firma, jaký systém bys sis vybral, abys jej ve chvíli růstu nemusel měnit?

Já bych potřeboval systém, který poroste se mnou, to znamená, že tak jak přemýšlím, tak plánuji být větší a větší. Pořád a vím, že ale je dobré začínat od začátku, že si vyberu systém, který je zrovna pro mě v tu chvíli. Když jsem v týmu tří lidí, tak potřebuju systém, ve kterém uvidím omezenou sadu funkcí, tzn., že nebudu nikoho mást a nebudu mást sám sebe.

Nebudu se přetěžovat vyplňováním zbytečných políček, nebudu tam mít víc políček, než skutečně potřebuju, čímž nemyslím administrátora, který musí ten systém rozšiřovat, pokud tam jsou nějaký funkce, který se dají naklikat, tak ty tam být musí.

Ale já uznávám linuxový principy, tohle je druhý princip a ten se jmenuje make it complex and hide it. To znamená, udělejte to složitý, řekněme jako Google nebo Apple, i když Apple nepatří zrovna k mým oblíbeným, ale Google vyhrál top goooglen, absolutně jednoduchý v tom, že tam je jedno políčko a přitom za tím jsou statisíce až miliony strojů, co počítají a je tam nejvíc softwarů, co si lidi dokáží představit. Ale je to pořád to jedno políčko, to znamená, že oni udělali šíleně složitý systém, který se navenek tváří jednoduše a takový systém potřebuju, když jsem malý.

Když vyrostu, tak potřebuju, aby ten systém se mnou rostl v průběhu a pokud mi ten systém nesplňuje a není to first class citizen, to jsem se taky za své cesty naučil, toto spojení je docela vhodný, znamená, že to není přímo účel toho softwaru, řekněme účetnictví má být na účetnictví, CRM má být na CRM, ale pokud ze CRM nutím udělat něco, co tam nepatří, budu tam chtít nahrávání videa, to do CRM nepatří. Já to tam můžu navrtat, někam zboku zleva, ale nebude to tak přesný, jako když k tomu přišroubuju jinou krabici a budou si spolu povídat ty krabice, každá bude na to, co má dělat.

To znamená, že ten systém musí být v současnosti, v roce 2021 enormně propojitelný. Ale to se zase může zvrtnout v to, že ho budu chtít propojovat s mnoho systémy a to je další co bych nechtěl, mít těch systémů třeba 20. vím že nějaký firmy je mají, mají emailový klienty, mají chaty, mají Facebook chaty, mají potom eshop, na eshopu jiný chat- online, mají CRM, ERP, potom mají systémy na pokladny, potom půlku věcí vedou v Excelu, na něco používají Trello a teď se to snaží dát nějak dohromady. Půlka věcí je tam, čtvrt tam a desetina nikde.

Tak jsem třeba malá firma a v tuto chvíli mám potřeby mnohem menší než větší firma, nechce se mi samozřejmě investovat do velkého systému a potřebuju nějaký systém mít. Tys mluvil o Trellu to je Kanban board. Pak jsi mluvil o CRM, účetnictví, dejme tomu i nějaké e-shopové řešení a tak dále, ale prostě jsem malá firma. Mám obrat třeba 10 milionu, pojdmě se posunout a říct: Je nějaký systém, který je pro firmu, která je menších rozměrů?

Jako ve smyslu řešit všechno jednou krabicí, zase jsme v roce 2021 a řešit všechno jednou krabicí je můj ideál a ideál asi mnoha majitelů firem, ale není to reálný. Není reálný jedním systémem vyřešit všechny požadavky. Je reálné teoreticky se dívat do jednoho systému, jako uživatelé, ale bude to sada nějakých komponent, což znamená, čemu se snažíš víc firem přiblížit a to je, že se díváš do jednoho rozhraní, do jednoho webového interfacu ideálně a mají k tomu připojený ERP, CRM, účetnictví, eshop, vše to spravují z jednoho ovládacího panelu, z jednoho Boardu, kde mají úkoly, emaily, kde mají chat, spoustu komponent, ale nestřídají obrazovky, protože střídání obrazovek pro mozek vytváří chaos, tady to mám tady, tady to mám tam, teď se dívám do Google, na dokument, teď se dívám na složkách, a když chci někomu poslat fotku, tak musím posílat jako sdílenou složku, protože mi to někdo řekl.

Čím méně těchto postupů, slovo systém ve mně vyvolává, a v mnoha lidech něco jako strukturu. Systém dává práci nějakou kostru, nějaké lešení, něco čeho se držím, nějaké šablony, nějaké vzory a abych tu práci mohl opakovat a byla dohledatelná, spravovatelná, tak ji musím mít zjednodušenou a nesmí ji ty systémy zesložiťovat.

Viděl jsem v O2, tam byl nasazený tiketovací systém, ten měl snad naklikaných 50 nebo 60 políček, který z půlky byly nepovinný vyplňovat, z půlky povinný vyplňovat, nikdo se v tom nevyznal a vypadalo to jako systémy v roce 2000 nebo 98, kde to je enormní sada vyklikávacích polí, téměř jako neočesaný excel. To nechci, já chci ten Google, to jedno políčko, co mám vyplnit a ono se doufejme stane spousta věcí díky tomu systému.

Ta automatizace, já vyplním jedno políčko email a to se mi rázem propíše všude, jeden zákazník u mě nakoupí a rázem ho mám i CRM a nemusel jsem nikde nic překlikávat Jakýkoliv překlikávání by se mělo eliminovat. A takový systém chci. Ale takový se nevylouskne jen tak. Ona je nějaká implementační fáze a to znamená, že ten systém musí někdo nasadit, ideálně mi s tím pomoc, když si to tam budu pytlíkovat doma, tak dobrý, ale zase do určitý úrovně. Potom je dobrý to dělat v interakcích, v kolečkách.

Nasadím si systém, nějak si ho osahám, udělám si tam nepořádek ale potom by se mělo říct za nějakou dobu, pojďme, sjedeme to, vyškrtáme, uděláme lepší strukturu a přilepíme k tomu třeba i ještě chat z webu a ten nám třeba nahradí emailovou komunikaci. Nebo víc pracujeme teď online s videokonferencema a ty chceme mít nahrávaný, pojďme to nějak udělat.

Pořád se učím, celý IT a celý informační svět ve kterém žijeme je 24/7 učení se, protože se učím používat nástroje, vylepšovat procesy ve firmě a vlastně know how mi jde do toho systému. Proto je každá firma jiná, to se vyvine jako otisk prstu. Vyvinou se nějaký interní postupy, doporučení, postupy z venku, jak se někdo ohýbá, scram, nebo Edge metodiky, zjistilo sem že to taky nevyhovuje všem, i když to jsou nějak daný metodiky, proto já si představuji každou firmu jako unikátní a individuální záležitost stejně jako je každý člověk individuální a unikátní a ten systém si musím namodelovat.

Vzhledem k mým myšlenkovým postupům, zažitému tomu oboru ve kterým dělám, zubaři potřebují jiné systémy než skladníci atd. Musím mít něco modulárního, něco plastického, něco, co je hodně propojitelný a vědět, že mi to velmi pravděpodobně nesplní to co bych chtěl. I když ty obrovský ERP, jako je něco od Microsoftu, tak asi splní hodně věcí, ale ani SAP neplní veškerý věci. Ten systém je propojitelný, rozšiřitelný a čím jednodušší, tím lepší. Ale to je tak jako shrnutí.

Dobře, takže pokud jsem to dobře pochopila, tak systém by měl být modulární, můžeš nějak shrnout, jak mám já u menší společnosti vybírat firemní systém.

Tam záleží, co to má dělat. Jestli to má být jako tzv. firemní systém, tam ten centrální mozek, tam je třeba vybírat opatrně, protože se to bude velmi těžko měnit, to je první věc. Musím si s tím dát práci a ne za dvě hodiny si jít koupit něco, že si vygooglim něco, bude mi to sedět, vypadá to na první pohled dobře, tak my s tím začneme pracovat, protože je to levný, měl jsem to na klik demo, pak mi někdo zavolal a ukecal mě, že je to strašně skvělý, dobře a já jsem teď věnoval půl roku, že jsem celému týmu začal říkat, dávejte tam data, nalijte tam excely, budeme si přes to povídat a za půl roku jsem zjistil, že to nemůže být propojený s našima outlookama, jak bychom potřebovali, klienti nám tam netečou z eshopu, protože to nemá pořádně restové appy, to znamená, že to není propojitelné tak, jak bych potřeboval.

Potřebuju k tomu něco dodělat, ale ta firma říká, to máte smůlu, protože mi děláme řešení pro mnoho a ta vaše kastemizace nám nesedí do plánů- teď mám věc, za kterou jsem sice dal málo peněz, ale když si spočítám náklady, kolik se do toho investovalo lidského času, mých zaměstnanců, i mého, z toho že se to museli naučit, nalít tam ty data, začalo se na tom jet, je tento model ještě schůdný na tolik, že ten systém není komplexní, že už ho nemůžu změnit. Protože zase pomohlo to, udělal jsem si ve všem pořádek, struktury, začalo to držet nějaký mantinely a z těchto systémů se dají dělat exporty, to znamená, že se dají ty data strojově číst a zase dát do jiných systémů. Ale zase bude do práce, bude to něco stát, budeme se učit s novým systémem, takže je dobře se tomu pověnovat na začátku a dát do toho energii do toho výběru.

Takže si myslíš, že je dobrý si najmout nějakého specialistu?

Takhle malá firma, tam záleží 10 milionu, 20, tam je jedno o jakých částkách se bavíme, protože tam jde o to, kolik na to mají peněz. Ale jako pár hodin si zaplatit od nějakého nezávazného konzultanta, pokud si sem jistý, že nezávislý není jen na vizitce a nedoporučuje Microsoft za každou cenu nebo český Helios, Abru, prostě že není na nikom navázaný, že skutečně přijde a řekne, tento systém pro vás je, tak asi cenu má. Za nějakých pár hodin, kdy on poskytne jiný náhled na věc. Takže v malý firmě určitě, ve velkých firmách to podle mě ani jinak dělat nejde.

Ty jsi vyjmenoval spoustu systémů, který jsou. Co pro tebe osobně je nejlepší řešení.

Čeho?

Tak třeba jsme společnost, která potřebuje CRM systém, pak bychom byli společnost, která potřebuje dohromady i ERP systém s účetnictvím dohromady, tak jakou cestou ty bys šel.

Já mám rád nejvyšší abstrakce. Takže to znamená, že při té nejvyšší abstrakci neříkám, potřebuji CRM, já nepotřebuju CRM, já nepotřebuju ani ERP, ani nevím co ta zkratka znamená, když sedím v kanceláři. Já potřebuju evidovat zákazníky.

A k nim potřebuju evidovat jejich emailové adresy, komunikaci veškerou se zákazníkem, propisovat to na eshop, mít i nich smlouvy, vést si k nim úkoly, mít to rozřezané do projektů, ale nevím jestli je to CRM, ERP nebo moucha s medem, ale potřebuju splnit tyto požadavky.

A teď potřebuju za někým přijít, ukázat mu ty požadavky, který jsem si jako majitel sepsal nebo s týmem při brainstormingách. Sepsali jsme si sadu požadavků, která vychází z toho, že třeba pořád se bavíme jenom emailem, zdržuje nás to, potřebujeme to nějak vylepšit, viděli jsme třeba slag, nebo někdo zná z bývalých firem slag a doporučuje to, takže si udělám takovou hromadu věcí co potřebuju a potom půjdu za nějakým IT nebo analytikem nebo někým a zeptám se ho, hele já potřebuju toto, nebo co mi toto vyřeší a on řekne, hele z 80% ti to vyřeší tahle krabice, 5% tahle a 3% tahle a zbytek neřeš. Tímhle způsobem.

Čili já potřebuju ten hrubý problém lidsky popsat a potom jít za specialistou. Jako když jdu za zubařem a řeknu mu, bolí mě tenhle zub, tak on mi řekne proč, jestli tam mám kaz nebo co tam mám, ale já říkám, co mi vadí nebo co potřebuju. A tímto způsobem já lidsky řeknu co potřebuju a potom už je na těch specialistech nebo na mých lidech, aby mi pomohly, protože tohle je citlivý, komplexní a lidi se to zas tak dlouho neučí. SAP je nejstarší, je z roku 78 nebo tak nějak, německá obrovská firma, ale v lidských dějinách je to jako trošičku.

My IT neděláme zas dlouho. Ted už jsme se naučili, jak s těma informacemi, s těma tunama pracovat. Jak to na nás jede, Facebooky, lidi se baví na Instagramech, Faceboocích, na WhatsAppech, spousta kanálů, různých tisíce a desetitisících textu přečteného a teď co potřebuju, je nemít v tom chaos. tohle je supermoderní 2021 svět a já potřebuju se v tom vyznat a tam je ta jednoduchost a propojitelnost jasná.

Jsi propagátor Open Source a myslíš si, že je OS pro jakoukoli firmu? Ale představuješ si to třena i pro větší společnosti?

Já si dneska četl, jen tak, protože my se inspirujeme po webu, hledáme na naše divize weby, tak jsem se byl zase podívat na foodshop, protože najímáme nový lidi a tak jsem chtěl vidět, jak oni najímají svoje developery, protože oni tam mají svoje interní developery a to je na os.

Footshop.cz je Open Source a točí na tom 1,2 nebo 2 miliardy dokonce. Ano mají tam interní lidi na vývoj toho systému, ale ta platforma, základ je Open Source. Baví se i Open Source toolech, jako je gibhub, vývojařské je často Open Source, co to tam říkali mysQuel, vše je Open Source, na Open Source jede 95% českých webserverů. Tady je nějakých 5% Windowsu, jinak je os. To si lidi neuvědomují. To znamená, že Google je celý na Open Source, Linkidin. GibHub je celý založený na Open Source, Open Source je pro všechy, lidi si pletou pojmy, že je to zadarmo, že je to špatný a určitě to není pro obrovský firmy.

Open Source neznamená, že je zadarmo. Zadarmo je jenom desátá výhoda. Open Source znamená, že je to moje, to je další věc, kterou jsem zapomněl zmínit. Určitě bych nechtěl systém, že přijdu za firmou XY, ona mi něco nasadí, bude to skvělý, bude to deset let skvělý, ale pak se tam třeba změní majitel nebo se s majitelem nepohodneme, protože na mě už budou úplně kašlat, budou v jiných dimenzích a nebudou na mě mít čas aniž když bych jim topil penězmi, tak budou dělat jiný věci.

Nechají mi tam jednoho Frantu s Lojzou, který tam přišli před rokem, protože zbytek vývojařů někam odešel. To je to, co se děje, dnes a denně a je třeba s tím počítat. Franta s Lojzou to nemají tak úplně rádi, protože udržují něco, co je vůbec nebaví a žijí v té firmě úplně něčím jiným, takže já už jako umírám s tím systémem, nemají na mě čas, stojí to strašný prachy, protože Franta s Lojzou si říkají hodně peněz, jsou moderní vývojáři, tak chtějí žít nadstandard a teď jsem se dostal do této situace, hádám se s nimi a oni mi ten systém ani nedají, protože to je ve smlouvě, že je to jejich duševní vlastnictví a já mám smolíka. Já teď nemůžu ani doprava ani doleva, tak stojím na místě. Tak to udržujeme, je to slepené ze všech možných nálepek, co se za ty roky nabalily, kterým už nikdo nerozumí a takový systém nechci a viděl jsem jich pár.

Myslíš si, lže je lepší mít ve firmě Open Source než Closed Source?

Open Source je jediný řešení, jak vlastnit software, to znamená, účetně si to můžu dávat do nákladů, vlastním ho já, vlastním ty Windows, účetně vlastním orekl za miliony, ale vlastním prd, protože já podle licencí nevlastním nic. Je to Microsoftu, je to oreklu, oni s tím můžou dělat co chtějí, já do toho nesmím šáhnout a takhle je to u spousty dalších softwaru. A já jsem peněžním otrokem. Když to dělám standartním modelem.

Já nemůžu nikam jít, já ty data můžu za obrovský náklady někam přetáhnout. Pokud jsem si rozjel řekněme že se mi to povedlo a mám úspěšný eshop a vyrostl jsem z pár objednávek jako foodshop. Kdyby to foodshop neudělal, já se bavil s majitelem, já jsem pro ně něco i dělal, kdyby on to udělal na nějakým řešení od oxyshopu, já nevím, já nechci moc jmenovat, od těch wendorů, co mají ty lokální krabice, tak oni by zjistili, že on na tom točí 2 miliardy a ještě víc by ho dojili a on by měl ještě větší problémy.

Ale on to udělal správně. Dokonce si udělal i analýzy, najal si interní tým vývojařů, protože rychle rostou, říkal, že tam měl 4 a teď už má 30 interních vývojářů. To znamená, že jedou na globální platformě, jedou Open Source, mají Javu, mají na něco Closed Source, ale jedou na Open Source a takhle, kdyby on měl nějakého wendora a nedohodl se s ním nebo by byl pro něho moc drahý, tak kdoví kde by skončili.

Oni tam vlastně nasazovali Redmine pokud se nepletu.

Oni měli Redmine od začátku, na tikety, na úkoly a dlouho jim asi i vydržel. Pak se asi rozhodli, že přejdou na něco jiného. Jedou na Open Source a je to jedna z takových firem. Bavil jsem se i s účetnictví online a to je kompletně na Open Source firma, kde ona mi říkala, že by to nezaplatila s licencemi Windows protože se ji tam točí stovky lidí, co tam chodí a všichni by měli mít licenci Windows a ona by všechny musela platit a všechen ten Windows je ekosystém, ta firma jede kompletně na ubuntu.

To je jedna z mála firem, kterou jsem takhle viděl, ani etnetera takhle nejela. Jede takhle Google, pár firem, v Google jsou Windows zakázané a lidi mají Macy. Kdovíjak to tam je v těch firmách teď, ale já si myslím, že ten svět jde teď tímto směrem. V Americe se o tom mluví od roku 2017, 2019 bylo natočeno video, že svět patří Open Source od CMBC.

Je to o tom, že lidi si to začínají uvědomovat, že v roce 95, kdy se to kupovalo na jeden lokální stroj a bylo to tam modla, to ERP co tam běželo a ta pohoda, která měla každá účetní na svém notebooku nebo kde, tak teď už to takhle nefunguje a nemůže to takhle fungovat. A za nám chodí klienti a říkají, no ale ta pohoda nemá torest a my vám to tam vylejeme jednou za těch našich 40,50 tisíc produktů jednou za týden, nějak tam slepíme ty přírůstky. Přitom moderní systémy by měli fungovat na komunikaci a na dotazování se do centrálních systémů nebo centrálních ERP. Ale potom eshop je jenom pohled na ty data. Tím jsem chtěl říct, že Open Source je pro všechny a neznamená zdarma.