#1podcast: Open Source do firem

Svět otevřeného IT
Svět otevřeného IT
#1podcast: Open Source do firem
Loading
/

V první epizodě podcastu se rozhovor točí okolo úvodu do open source software a využívání open source software ve firmách.

Proč zrovna Open Source?

Protože když jsem byl malý, tak mi táta říkal: „co nevíš, to nepovíš“. To je takový jako, že se rád vrtám ve věcech, který jsou transparentní, slovo transparentní se špatně chápe. Transparentní znamená, že je ta věc čitelná, průhledná, ve smyslu, že se v ní nic neschovává, není to blackbox, jak se říká, což znamená, krabička, do které nikdo nevidí.

Typický příklad krabiček, do kterých moc lidé nevidí jsou Windows nebo ve světě softwaru Windows nebo třeba hardware od Applu, který schválně dělá to, že to co nejvíc zavře, co nejvíc to zašroubuje, nebo typické jsou to torxové šroubky, to jsou šroubky, které se hrozně blbě odmontovávají, výrobci tím zašroubovávají své laptopy, své další různé krabičky, aby se do toho normální člověk nedokázal podívat a nedokázal to třeba spravit.

Což nesnáší Apple, aby na tom rejžoval. Všeobecně Open source, proto že to je antisystém, k rejžování peněz. Rejžováním peněz nemyslím ty, kteří normálně vydělávají. Normální vydělávání považuji za to, když něco vyrobím, ale nechám ostatní, ať to opravují.

Pokud to budou schopní dělat lépe, levněji, a tak, tak je přece nechám, ale nebudu něco zavírat, něco zamykat na deset západů, když si to člověk ode mně koupí. Pak na něm praktikují to, že to vlastně není jeho. A to, jak jsem postupně zjišťoval se ve světě softwaru a hardwaru, ale především softwaru děje, nebo dělo enormním způsobem.

A je to o tom, že když si koupím Windows, tak nejsou tvoje. A to je pro mě jako něco já jsem si něco koupil a není to moje, tomu jako úplně nerozumím. A asi tomu ani nechci rozumět. Takže já jdu tou druhou stranou a také protože jsem v Open Source proto, protože od malička jsem rozebíral všechno, na co jsem přišel. Ve všem jsem se chtěl šťourat.

Rozebíral jsem od zapalovačů až po já nevím, po vše možné. Někdy mi zbyly nějaká kolečka, když jsem to dával zpátky, Merkury, Lega, všechno takové podobné možné. Když si něco koupím, tak se v tom chci šťourat. Open Source si nemusím ani kupovat, takže mám nekonečný přísun hraček.

Teď máme téma Open Source ve firmách. A mě by zajímalo, zda může opravdu každá společnost využívat Open Source. (3:50)

Tak. Každá společnost už Open Source využívá, protože s největší pravděpodobností ta společnost používá prohlížeč Chrom, Firefox. Mnoho lidí z té společnosti bude mít v kapse Android a pokud by neměli Android, tak tam budou mít IOS, protože žádný jiný systém na mobilních telefonech neexistuje. Oba dva systému jsou Open Source, resp. Android je Linux a je to Open Source pod GPL licencí, tzn., že je skutečně úplně otevřený a musí být distribuovaný s kódy.

A Macos nebo-li IOS je Darwin a to je, to vychází z BSD Kernelu nebo částečně se inspirovali FreeBSD. Nevím přesně úplně do detailu ty vztahy, ale také je to open source. On se Apple tím ani nějak moc netají, jenom ho nějak zakazuje používat na jiném Hardwaru než od Applu, že by to jako nemělo jinde fungovat.

Oni neprodávají ten operační systém. Jim jde výhradně o hardware a zamknout člověka v jeho systému. Od jejich kablíčků, což už nevím, jestli to teď ještě platí, na vše vytvořili vlastní standard, aby mohli prodávat za 700 nebo 1000 Kč čtvrt metru kabelu. Tak si vytvářeli vlastní standardy, to dělal i Microsoft, ale všechno tohle se nějakým záhadným způsobem obrátilo a došlo to k tomu, že Open Source, aby vůbec fungoval, jak mluvím o těch prohlížečích a systémech, tak musí dodržovat ty standardy, který jsou někým napsaný, protože firma Microsoft porušovala vlastní standardy, aby si více pozamykala lidi a tahala z nich peníze.

Zjednodušeně všechno je o tom, že z nich chtějí vytáhnout co nejvíc peněz. Takže se vše standardizovalo a Open Source musí být standardní, protože ty lidi aniž by se viděli, tak spolu musí pracovat na prohlížeči chrom, který využívá 70% lidí, Firefox je taky Open Source, čili lidi dnes a denně využívají Open Source, bez Open Source by nefungoval internet, takže každá firma, jako web řekněme.

Podle našich statistik na českém internetu je tak 1% Microsoftu a zbytek jsou Linux servery, který obsluhují 99% webu, když bych to považoval za špatnou statistiku tak je 95% webu. Každá firma v ČR využívá Open Source 24 hodin denně. Jde jenom o tom, co z toho Open Sourcu je pro tu firmu vhodné.

Dobře. Tohle chápu, ale spíš by mě zajímala taková ta klasická firma, třeba výrobní nebo personální agentura má klasický systém interní systémy. Může to být ERP systém, CRM systémy, prostě systémy do společnosti. (7:03)

Tam jediný problém je, že finální koncový uživatel je typická sekretářka nebo Franta ze skladu, tak oni znají z 99% Windows, nikdo téměř nezná nic jiného a nechce se nic jiného učit. Což ale v roce 2021 nevadí, protože oni sice neznají nic jiného než Windows, ale Windows už jsou systémy, který používá většina lidí pouze pro otevření prohlížeče.

Tady je Open Source, protože i Edge je Open Source, je postavený na chromu a oni si otevřou prohlížeč a je jim jedno, v čem pracují, protože ty systémy jsou ve webu, na webovým prohlížeči. Čili na http protokol, by všechny systémy měly být s webovým rozhraním, což teda neplatí třeba u Pohody, která má tlustého klienta a je velmi rozšířená, pak to neplatí u Excelu, ale ten má Open Source alternativu Libre office, který, někdo si na něj ztěžuje, ale myslím, že se to dá využívat až do nějakých dost pokročilých funkcí se s tím dá žít.

Potom býval problém s grafickým programem, pokud ta firma potřebuje, ať si koupí photoshopy nebo sketche nebo v čem se teď dělají obrázky, ale jinak většina systémů, emaily, ERP, CRM, všechny tyto systémy jsou pouze databáze s velkým kvantem dat a k tomu se nejlépe přistupuje přes webové rozhraní, protože je to na to dělané. Standardní firma může používat Open Source do aleluja.

Znáš nějaké firmy, kde všichni mají na počítačích Linux a interně mají všechny systémy pod Open Source? (9:40)

V životě jsem byl v mnoha firmách a dokonce jsem i viděl firmu, která celá fungovala na Open Source, kde mi majitelka říkala, že se jí tam točí velký počet lidí a pokud by měla všem těm lidem kupovat licenci Windows, protože pokud se nepletu, tak Windows jsou vázaný na člověka, ne na počítač. Myslím si, že to tak je, ale oni jsou nějaký ty korporátní licence. Já se v licencích Windows moc nevyznám.

Jednu firmu znám osobně, kde je sto lidí a úplně všichni fungují na Ubuntua mají tam celou firmu přizpůsobenou a nevadí jim to. Naopak mají různé výhody, jakože nemusí platit za licence Windows, za licence antivirů, můžou to mít řízené centrálně, protože Linux je dělaný na centrální správy. A když ty administrátoři něco umí, tak je to výhodnější.

Pokud se jede na jednom ekosystému, Google to tak měl, v Googlu lidi nesměli mít Windows, pokud k tomu nemají výslovně souhlas. Takže tam měli asi víc Macy, protože programátoři jsou celkem líní používat Linux, ale jde to a existují takové firmy. Ve státní správě by to podle mě měli mít přikázaný. Což zase měli s tím někde problém, třebařízené v Německu, ale jsme v roce 2021, kdy už na Linuxu se dají hrát i hry úplně bez problémů.

Streem běží na Linuxu, má nativního klienta. Spousta her je aktivních a rozvíjí se to dál a dál. Teď jsem i četl, že Chrombooky ve školách nebo někde porážejí klasické laptopy, jak teď všichni musí sedět na online výuce, tak v podstatě chrombook stačí a navíc je mnohem levnější, protože na hardware nemusí být tak výkonný, v podstatě je to jako telefon. Myslím, že to bude army, jako architektura těch chrombooků.

Čili koncept co vymyslel Google a ono je ještě mnohem starší si myslím, že bude pouze jeden tenký klient, což znamená prohlížeč. Google to chtěl už od roku 2010, od kdy je Chromos a tím pádem jednou přijdu, pustím prohlížeč a všechno je tak na internetu. Ten počítač nemá v sobě, nebo téměř nepotřebuje, interní disk, protože internet je rychlejší a celý tento koncept je poháněný Open Source. V současnosti není moc důvodů, pokud se nebavíme o specializovaných softwarech, který nejsou na nic jiného, je jich spousta.

Pokud budu mít stroj, který je jen na Windows, tak přes to nejede vlak, ale téměř všem softwarům jsou Open Source alternativy. A to se nebavím o databázích. Facebook běží na MySQL a jinýma Open Source databázema, LinkedIn to samý. Na tyhle firmy je třeba se dívat, Facebook, Netflix, Google, Amazon. Amazon má celý ABS na Open Sourcu, protože upravují Linuxy, na úrovni KERNELU, Všechny firmy z toho profitují a budou z toho profitovat i do budoucna, protože Open Source je věc, že se nepřevynalézá kolo, že se lidská znalost přesouvá jako ty firmy, když si nemusí konkurovat a nemusí každá firma vymyslet vlastní kolo i když některé je hranatý a některý je trojúhelníkový, ale odvádí se jedno kolo.

Takhle to funguje v Linuxovém světě, kdy Linux pohání všech pět set nejrychlejších počítačů na světě, pohání 80% mobilů, 70, 80% webserverů, možná více, pohání Google a Facebook takže tam je třeba se dívat na technologické firmy, které se technologií zabývají a z nějakého důvodu to dělají.

Dokonce existuje Open Source hardware, Open comput nadace, kdy Facebook a další firmy do toho přispívají a uřízli se ze serveru různé plasty a loga a nesmysly a zůstalo to prostě jen na tom, co ten server má dělat, tzn. počítat a Open Source čili dali veškerý specifikace lidem a to si myslím, že tak to má být. Potom nebudeme plýtvat zdroji, protože dva programátoři, který každý vymýšlí to samý spotřebovávají dvakrát tolik proudu, dvakrát se jim platí a já nevím, co všechno, ale vše teče dvakrát, ale tohle děláme třeba stokrát nebo tisíckrát dokola. A

to je neúnosné, protože to je potřeba ať se to nezdá, ale my jsme čím dál víc závislí na softwaru, protože vymýšlíme čím dál víc kávovarů, praček, myček a všech těch zařízeních, který potřebují nějaký software, protož jsou chytřejší a chytřejší. Auta mají dotykový display a teď ještě nastupuje éra aut, který se budou řídit samy a tam se řešil Linux, aby reagoval do 80 mikrosekund, jestli si to dobře pamatuji.

Tam jsou těžký standardy, kdy je vlastně ta věc použitelná, aby se to auto mohlo řídit samo, tam je potřeba enormní práce programátorů a všech těch vysoce specializovaných lidí, abychom se někam posunuli a tam bychom neměli duplikovat práci, naopak bychom měli táhnout za jeden provaz, protože jak se často děje, tak ty kódy, který jsou Closed Source nikdo nepřečte, nikdo neví, co s tím má dělat. Když odejde jeden Lojza programátor a přijde nový Franta, tak se v tom nikdo nevyzná, protože neexistuje dokumentace, protože ve firmě pracuje deset programátorů, ale na dokumentaci není čas. Toto musí vymizet.