Open Source zmizel ze světa. Konečně je pryč! A co všechno nefunguje?

Ráno se vzbudím a chci zapnout počítač. Nechce najet mrcha. Aha – zmizel open source soft. Já tam měl Linux. Chápu. Skvělé. Konečne je ten crap, čili anglicky řečeno hnus, pryč.

Tak. Hurá k počítači syna. Ten jediný u nás měl skvělé closed source Windows. Ten bude fungovat. A funguje. Už nabíhá. Tak se jdem podívat na ten internet ne?

Hledám ikonu prohlížeče. Není. Aha – Chrom byl open source, tedy respektive chromium bylo. Tak je pryč. Tak zkusíme to od Microsoftu. Edge. Do háje to je taky pryč. Hmmm. Na internet se teď asi nepodívám. Rozumněno na web. Nevadí. Mám přece ještě skvělé zavřené hry. Jo – budu jen a jen smažit a pařit a nahrávat to na Youtube. Hlavou mi běží – konečně. Konečně je svět bez toho nebezpečného zabugovaného otřesného open source.

Pouštím Steam a už se těším. Nějak se nechce pustit. Chce se mrcha aktualizovat. A na něco čeká. Aha, dyť nejsem připojený na internet. Jak to? Ou – tak to zabolí. Všechy Ubiquity co jsem měl doma jsou postavené na Linuxu, stejně jako všechny TP-Linky a v podstatě ¾ celé internetové infrastruktury. Tak snad to Cisco prvky přežily, ty byly krásně zavřené.

Tak ale co teď? Steam se nechce pustit, na internet se z počítače nepodívám a mám hlad. Proč ta lednice tak smrdí? Do háje, ona nefunguje? A je v zásuvce? Jo. Tak proč nechce fungovat. Aha – ono to mělo wifi a kdo ví co dalšího. Takže je jasný, že to v sobě mělo nějakej ořezanej Linux. A ten je pryč.

Jdu volat ženě. Tohle nejde – tu umřu hlady běží mi hlavou. Ten blbej telefon taky nefunguje. No do prčic. V tom byl taky Linux. Jdu k sousedovi – ten má to boží jabko. To je zavřený až na půdu, to bude fungovat.

Sousede, pujč mi jabko telefon. Proč ti to taky nejde pustit? No do prčic, kdo by si pomyslel, že v tom byl taky open source – čili otevřený software. Tentokrát je to založený na Darwin BSD. Mmmm tak to si nezavoláme.

Soused vytáhl nějaký stary BlackBerry a to kupodivu funguje. Má to snad dokonce zavřenej svůj vlastní prohlížeč. A vypadá to, že pořád fungujou antény mobilních operátorů. Asi Huawei zavřelo a přepsalo veškerý kódy v anténách. Skvělé. Leč nefungujou žádný DNS servery. Všechno ten pitomej Knot, Bind a další. Kde jsou veřejný DNS servery na Microsoftu? No do háje. Tak já si teda vzpomenu na IP adresu Seznamu – brány do internetu. Google neběží, tam je to jasný. Tam nesměli mít ani Windows na desktopu, čili téměř všichni měli Mac nebo Linux a tím pádem celý Google dole a o serverech ani nemluvě. Navíc sami vyvíjeli otevřený software. Facebook to samý. Aha. Ony zmizely dokonce programovací jazyky. PHP? Ruby? Python? Všechno pryč.

Banky dole. Protože používaly Python, Ruby, nikdy už si nic nezkompiluje gccčkem. Jejich monitoringy založený na Nagiosu dole, diskový pole založený na GlusterFS dole, RedHat Linux co jim poháněl polovinu infrastruktury dole a pryč.

Co teď?

A jak myslíte, že je to s autem? Pojede a nebo nepojede?

A příště si povíme, co by se stalo, kdyby zmizel zavřený software.

 

…………………………………………

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je inteligentní CRM modeler pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Mailuju.cz – je systém na rozesílání newsletterů, který se na světovém trhu rozvíjí více jak 9 let. Můžete neomezeně mailovat.