Největší problém Open Source?

Záruka. Už nemusíte číst dál. Nebo ano?

Zajímá vás, jakou typovou převodovku máte v autě? Jak jsou tvořena ozubená kola? Jaká mají ložiska? Z jakého jsou materiálu a při jaké teplotě mění zásadně své vlastnosti?

Pokud nejste automobilový nadšenec, ale majitel dopravní firmy, pravděpodobně vás to nezajímá. Stejně tak je to z mé téměř dvacetileté zkušenosti se softwarem. Užívatele a zákazníky naprosto nezajímají vnitřnosti. Programovací jazyk? Framework? Co to je za sprostá slova? Koho to zajímá?

V jednom skvělém videu o kódu a programování říká autor videa – neprodáváme kód, prodáváme funkce. Dřív byli programátoři placení za řádky kódu. Kdysi v osmdesátkách. Nevědělo se, jak lépe je ohodnotit. A jak myslíte, že to dopadalo? Asi jak by byli stavaři placení za umístěnou cihlu. Domy by byly krapítek větší.

A co má tento blábl výše společného se zárukou a otevřeným software? Otevřený software bývá na oko bez záruky. Ale to bývá často v licenčních podmínkách software od firem typu Microsoft také. Jen tyto desetikilometrové licenční podmínky nikdo nečte. Pouze je odsouhlasí.

Naše mozky, aby se vyznaly v nekonečné záplavě informací rády předpokládají a zjednodušují. A proto na lidi působí zavřený software jako spása, protože za něj přeci ručí ti, kteří software zavřeli. Je to tak? Raději si detailně přečtěte licenci.

Ve světe software se totiž rozmohl díky bývalému nejbohatšímu muži světa Billu Gatesovi a jemu podobným sliz. A hnus. Z mého pohledu věc a koncept totálně na blití. A tento koncept rády převzali firmy typu Apple.

Koupíte si zařízení či ideálně software, mozek si opět myslí, že je tato takzvaná věc či věc virtuální vaše, a jak jste zvyklí nakládat s vaším autem, tak stejně chcete nakládat s vaším softwarem či telefonem značky nahnilé Jabko – ten kousek není ukousnutý, ale shnilý, což přesně vystihuje chování oné firmy. A pak zjistíte, že vám nic nepatří, pouze jste naletěli na domnělý pocit sucha a bezpečí.

Ve světě otevřeného software si vyberete partnera, který poskytuje onu záruku za software. Nemusí to být nutně výrobce software. To je ale krásný koncept, že? Výrobce může být génius, ale nemusí mít kvalitní podporu na telefonu. Viz Linus Torvalds a jeho fuckování Nvidie a podobné kousky, které předvádí. No a? Za Linux v mém Androidu mi může ručit Google že?

A to vše s jednou drobnou výhodou, že otevřený software vám skutečně patří. Svého dodavatele a partnera pro záruku si jednoduše můžete vybrat naprosto kdekoli. A může to být Franta z vedlejší vesnice, když mu věříte.

Pozor na triky a vytváření dojmů, které mnohé softwarové a nyní elektronicky hardwarové firmy dělají na své dojné ovečky, které si koupí jejich software či zařízení.

 

…………………………………………

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je inteligentní CRM modeler pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Mailuju.cz – je systém na rozesílání newsletterů, který se na světovém trhu rozvíjí více jak 9 let. Můžete neomezeně mailovat.