IT svět je bojištěm již více jak 40 let

Válka na internetu je dnes a denně. Antiviry, firewally, války v diskuzích, trollové, hateři, viry, malware. Internet zdá se býti válečnou zónou.

Jste manager? IT ředitel? Technik? Či obyčejný uživatel? Přemýšlíte o svém softwarovém hradě, který máte bránit? Pokud jste někdy hrál nějkou válečnou simulaci či strategii, jednoduše si můžete představit následující scénář. Drony dodané pro obranu jsou neustále připojeny k velitelskému středisku dodavatele. A musejí se mu povinně hlásit. A odesílají svoji polohu, počet jednotek ve vaší armádě, jména, fotky. Dodavatel je z jiné země a je to kamarád. Zatím byl. A už vůbec není.

Co to? Vaše “drony” se najednou vzbouřily? Místo obrany na vás a vaši infrastrukturu útočí? Jak to? Vždyť to bylo tak drahé a máte vše pojištěno smlouvou. Která už neplatí. Jako u Sberbank. Nebo u Kasperskyho. Nebo u Jumphostu?

A že drony nebyly drony, ale software, který mnoho lidí vnímá tak abstraktně, že jim naprosto nevadí či vůbec nedochází, že nad svým software, který ovládá ve finále hardware a lidské životy, nemají vůbec žádnou kontrolu, protože poslední aktualizace od Microsoftu, který také v paralelní realitě ještě nedávno byl kamarád, ale už není, jim zanesla do infrastruktury virus místo antiviru Defender.

Nechali byste jako generál své tanky ovládat vojáky z cizího státu vzdáleně přes rádiový signál? Anonymní lidi, kteří sedí za klávesnicí a joystickem? Ty, kteří jsou dnes kamarádi a zítra … Kdo ví. Ve světe software jsou uživatelé bráni jako rukojmí. A přijde jim to normální. Ještě za to rádi zaplatí a mlaskají si, že je vše v pořádku a v klidu. A pak už ne.

Pak zjistí, jako mnoho ředitelů firem, se kterými jsem se za kariéru setkal, že ten božský software, který byl při implementaci jen třikrát předražen oproti smlouvě, vendorům trvá odpověd na email dva týdny a když chtějí finálně změnit po několika letech toto softwarové utrpení, nedostanou se ani ke svým datům natož strukturám databáze, aby byla tato data převeditelná, že tento božský software je spíše darem z pekel. Který byl zadarmo drahý.

Proč já jsem si jen nesedl a chvíli nepřemýšlel o tom, že věc, ač virtuální, kterou si kupuji, bych měl skutečně vlastnit, ptají se sami sebe. Proč jsem se nezajímal a nepřečetl si pátou stránku licenčních podmínek, kde se říká, že ani má data nejsou tak zcela moje. A můžou být prodávána a postupována třetím stranám.

A proč jsem si jako ministr informatiky státu nechal posílat všimné od softwarových společností a nyní pláču, že se zhroutil stát, jehož IT nebylo tak úplně řízeno lokálními administrátory, ale skutečnými vlastníky a výrobci software, který jsme pořídili?

Proč si lidé zvykli pod nadvládou nejpekelnější korporace světa Microsoft, že software ač jsem si jej koupil mi vůbec nepatří? Že jsem pouze rukojmí v technologické válce zuřící již čtyřicet let?

 

…………………………………………

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je inteligentní CRM modeler pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Mailuju.cz – je systém na rozesílání newsletterů, který se na světovém trhu rozvíjí více jak 9 let. Můžete neomezeně mailovat.