Chcete Ferrari? Proč je důležité, na čem běží váš systém?

Krásný příklad drahého auta, kterým se může člověk pochlubit. Je drahé, je jich málo, jezdí skvěle, ale na pole orat brambory ho asi každý majitel nebere. Nebo je to naopak?

V IT světě to bohužel naopak bývá. Necháte si vyvinout systém “na míru”, což je v sérii blízce k ještě vzácnějším autům, než je Ferrari. A pak to začne.

Auta na míru, stejně jako systémy na míru, vám opraví mnohdy pouze a jedině originální výrobce. A nebo pak enormně drahý opravář, který použije vlastní díly a auto, stejně jako systém, již nikdy nebude co býval.

Navíc vy se nechcete IT systémem chlubit, jako tomu bývá v případě jasných kočkolapů typu Ferrari.

Vy chcete, ať funguje. Ať je předatelný. Lehce spravovatelný. Ať můžete jít k mechanikovi, čili ajťákovi odvedle a on dokáže dle specifikací, které jsou k dispozici, přidat vlastní funkce.

Rovněž chcete, když výrobci oněch předražených hraček na míru zkrachují, nebo v rámci své udržitelnosti dají takovou cenu, že si ji už nemůžete dovolit, mít možnost přejít jinam. A to v případě systémů na míru bývá dosti obtížné.

Více a více firem začíná zjišťovat, že trendy roku 2005 již neplatí. Již to není tak, že vám někdo “spíchl” IT systém a vy jste s ním navždy spokojení.

Musíte neustále platit? Platit za aktualizace, které se vás vůbec jako majitele systému netýkají? Nová verze programovacího jazyka a vy máte platit? Jakákoli úprava je enormně drahá?

Systém je třeba vybírat s ohledem na udržitelnost, praktičnost, předatelnost. To jsou hlavní zásady. Lidé se mění a to na všech stranách. Jak ve vaší firmě, tak ve firmě dodavatelů. Dokonce dodavatel se může změnit. Pokud jste se nenechali zamknout a máte vše ve svých rukách – tím se rozumí kódy aplikace stejně jako práva s těmito kódy nakládat.

Chcete, ať vám systém slouží desítky let. Toto je trend současnosti. Ať co nejvíce vyvine komunita lidí nezávisle na vašem dodavateli. Nechcete se starat, chcete systém užívat. A vědět, že se stále rozvíjí, píše se mu dokumentace, je celosvětový, takže můžete svým partnerům v cizině poskytnout přístupy nebo dokonce celý systém, protože v jiných zemích také vědí, jak s ním pracovat.

Toto jsou open source systémy, které jsou nasazeny po celé planetě. Takový systém je trendem dneška. Udržitelný, podporovaný velkou komunitou, s mnoha a mnoha návody jak pro uživatele tak pro vývojáře.

Malé dílničky softwarových inženýrů od vedle nemají proti takovýmto řešením moc co nabídnout. Snad jen pokud se chcete chlubit, že neustále platíte za to, co mají jinde zdarma a kvalitněji.

 

…………………………..

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.