Kdo je hacker a proč takové lidi hledám do společnosti?

Když jsem byl kdysi malý kluk, chtěl jsem být hacker. Napadat počítačové systémy, vlámat se do zabezpečeného FBI a podobné výmysly.

Pak jsem dostal knihu Umění programování v Unixu, přečetl jsem si o Unixových válkách a o skutečném významu slova hacker. Také to Eric S. Raymond zmiňuje na svém webu. Chceš-li být zlý hacker, rozuměno cracker, připrav se na život ve vězení a útrapy s tím spojené.

Hackeři byli kdysi dávno lidé, kteří rozuměli systémům. Rekrutovali se z řad radioamatérů a hráli si s hardwarem a později prvními počítači.

Hackeři jsou totiž lidé, kteří chtějí vidět pod povrch. Ti, kteří neřeší jeden problém dvakrát. Proč taky. V dnešní době se snažím najímat do naší společnosti převážně hackery. Lidi, kteří přemýšlí, jak problém vyřešit pomocí existujících nástrojů, postupů a přidají svůj skill a znalost programovacích jazyků, databází, znalost vyhledávání na Googlu, znalost diskuzních fór jako Stack Overflow a dalších. Ti, kteří se nebojí zeptat, kteří používají cizí myšlenky, kteří rozumí cizímu kódu a pro něž není hlavní “napíšu to sám, protože jen já to umím a vím”.

Programátoři typu naučil jsem se Javu na vysoké škole, v ničem jiném neumím, proměnné a kusy kódu píšu česky, protože jsem to četl ve špatně přeložené knize, nic nového se učit nepotřebuju, protože už umím dokonale tu Javu, ve které zvládnu všechno, serverů se bojím – ty jsou pro administrátory a když mi to běží na mých dokonalých Windows, poběží to všude, tak tito lidé jsou na míle vzdálení hackerům. A také jejich osud je čím dál víc zpečetěn, protože čím dál víc systémů a postupů je hotových.

A proto se v moderních IT firmách cení hlavně schopnost číst cizí kód, přizpůsobovat se současným trendům, které se v oboru počítačů mění snad nejrychleji ze všech oborů, protože před deseti lety mělo smartphone cca 10% lidí. Až nyní je internet skutečným internetem, kdy je téměř každý kdo chce, připojen neustále. A v lidském měřítku není deset let až tak dlouhá doba.

A co za nespočet programů během této doby vzniklo? To nedokážeme jednoduše určit. Proto je mnohem cennější být hackerem. Mít všeobecný globální pohled, vědět, jak se do systému dostat – jak se dostat do myšlení tvůrců systému co nejrychleji, jaké zásady platí v daném systému, jak se k systému chovat, jak systém hacknout – čili upravit bezbolestně tak, aby dělal, co potřebuji, zůstal upgradovatelným, zůstal nadále bezpečným a funkčním.

Zkostnatělé postupy, waterfall řízení projektů a řemeslná dokonalost programátorů z devadesátých let, ať zůstane v devadesátých letech, closed source firmách, korporacích, které nevidí nic jiného než bezohledný profit.

Moderní je být slušným a poctivým hackerem, který se vyzná “v tom internetu”. Protože internet se stává živým ekosystémem, kde za padesát let poběží stroje, které jejich mrtvý majitel jen zapoměl vypnout, ale které pořád “něco dělají”. A budou potřeba lidé, kteří tyto systémy uloví a případně upraví, vylepší nebo jen správně vypnou.

 

…………………………..

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

Nyní je spolumajitelem společnosti WYR, s.r.o., která má více značek a implementuje Open Source do společností

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který  implementujeme do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.