Chip v elektronické občance? Bojíte se? Už nemusíte. Je pozdě.

V nedávné době podepsal prezident Miloš Zeman zákon o občanském průkazu s otisky prstů.

Ale jako vždy je stát zhruba sedm let za trhem. Již mnoho let totiž lidé odevzdávají dobrovolně své otisky prstů výrobcům mobilních telefonů.

Sen konspiračních teoretiků totiž není mylně občanský průkaz, ale skutečně osobní počítač. Mnoho lidí si klidně nechá občanský průkaz doma s vizí, že nebudou sledováni, ale ochotně si vezme krabičku jménem mobilní telefon, která již nemá s telefonem téměř nic společné. Ano umí telefonovat, ale telefon to není.

Jedná se totiž o dokonalé osobní sledovací a vyhledávací zařízení. Operátoři shromažďují v databázích pohyby mobilních telefonů, policie si je může vyžádat a mnohdy sloužily jako základní důkaz proti obžalovaným.

Jak můžou pachatelé dělat takovou základní chybu jako je nosit k trestné činnosti svůj mobilní telefon?

Jde o to, že jsme se natolik sžili se svými osobními telefony, oh raději počítači, že si bez nich neumíme představit ani loupež či jiný trestný čin.

Fotíme se, ochotně odevzdáváme data s geolokací společnostem jako je FB a Google – a mnohdy desítkám dalších.

Soukromí zmizelo. Lidé si zvykají, že jejich život je více veřejný, než kdy v minulosti. Padají veškerá tabu. Ale vzhledem k tomu, že tento trend je teprve pár let starý, neuvědomujeme si, co vše na nás budou moci vytáhnout kdykoli v budoucnu, změníme-li například svůj přístup a postoj k životu.

Ale vždyť jsi přece podporoval uprchlíky. Tady jsi se fotil s příslušníkem jiné rasy, pohlaví, barvy kůže atd.

Ale přesně před pětisty dny jsi řekl na facebooku ono a tamto. A teď si tuto globální sledovací síť, kdy vešekrá naše data se válejí “tam někde v cloudu” jak s oblibou říkají lidé, kteří chtějí mít veškerá data neustále dostupná, tak tomuto se říká absolutní sledování.

Otisky prstů, odemykání obličejem, sledování pohybu pomocí vysílačů mobilních operátorů, elektronické sim karty, které budou za chvíli v autech. Uvědomujeme si, jaký bič jsme na sebe ušili? Co vše se s ropou 21. století dá dělat?

Vydírání? Manipulace? Ovlivňování lidského myšlení na základě algoritmů a dat z jeho předchozího chování?

Není takzvaně cílená reklama pouze způsob nátlaku a případně vydírání potenciálních zákazníků na základě psychologických profilů realizovaná pomocí sofistokovaných softwarů, kdy lidem zní v hlavě věty typu – když si nekoupíš tento výrobek, jsi méněcenný? Podívej jak tví přátelé ochotně chodí oblečeni v naší značce. Chceš se jim vyrovnat? Jednou už jsi navštívil náš web a prošel se okolo naší prodejny – potřebuješ tím pádem jistě naše mýdlo a zubní kartáček. Nakupuj. Buď sledován. Velký bratr tě vidí lépe než v 1984.

Čili je trochu pozdě se bát čipu v občance. Sledování patří do dnešní doby.

Já osobně preferuji vše vědět, být dokonale informován a podle toho se rozhodnout, jakou cestou v životě jít.

 

…………………………..

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.